دسته بندی : عمومی

زعفران ادویه‌ای است برای طعم و رنگ دادن به غذا می‌باشد. این گیاه معجزه‌گر باعث افت چربی و کلسترول خون می‌شود. این گیاه آرامبخش، اشتهاآور، ضد اسپاسم، جلوگیری کننده از بیماری‌های قلبی و سرطان، بهبود حافظه و پایین‌آورنده‌ی فشار خون است. از این گیاه در درمان بیماری آسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های چشم، عفونت ادراری، یرقان، جلو انداختن قاعدگی، رفع نفخ شکم، درمان معده درد و درمان کم خونی بهره برده می‌شود. در ادامه به یکسری از خواص این چاشنی خوش طعم می‌پردازیم.

زعفران

زعفران و درمان دردهای شکمی

از قدیم تا به امروز به دلیل خواص زعفران برای بانوان، دم کرده‌ی آن جهت دردهای متوسط تا شدید شکمی و بخش فوقانی شکم تاثیرگذار است. از دم کرده این گیاه جهت منظم شدن عادت ماهیانه و پایین آمدن خونریزی در این دوره بهره برده می‌شد. از دیگر خاصیت‌های این گیاه برای بانوان و مردان، تسکین دردهای شکمی مرتبط به غشای روده بزرگ است.

درمان افسردگی

مصرف این گیاه معجزه‌گر در جلوگیری از بروز افسردگی تاثیرگذار است. برطبق پژوهش‌های امروزی هم نتیجه گرفته شده است که این گیاه حاوی خاصیت ضد افسردگی است و این در حالی است که برطبق تب سنتی به این گیاه خواص فرح بخشی و خنده آوری هم نسبت داده‌اند. براساس برآیندها این پژوهش‌ها مصرف این چاشنی در غذا و نوشیدن دستکم ۱ فنجان چای این گیاه جهت تمدد اعصاب پیشنهاد می‌شود. زعفران فزونی دهنده تمرکز حواس است و در جلوگیری از آلزایمر و پارکیسون تاثیرگذار است زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی تاثیرگذار است.

درمان فشار خون و ناراحتی‌های قلبی

براساس پژهش‌های صورت گرفته، رپرتاژ شده است که دمکرده این گیاه از تجمع کلسترول در رگ‌ها پیشگیری می‌کند و به این صورت از بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند.

در سال‌های گذشته، زندگی پرفشار و‌ کم تحرک شهری، به همراه عادت‌های بد غذایی، باعث شده تا شمار مبتلایان به بیماری فشارخون هرروز افزایش یابد. ولی از‌آنجایی‌که یکی از خاصیت‌های زعفران برای زنان و همینطور مردان، افت فشار خون است، با افزودن مقداری از این گیاه خوش‌رنگ به غذاها قادرید تا حدی جلوی فزونی فشارخون خود و اعضای خانواده را بگیرید.

خاصیت ضد سرطانی

زعفران دارای خاصیت ضد سرطانی است و به عنوان یک داروی ضد تومور و جمع کننده رادیکال‌های آزاد عمل می‌کند. برطبق پژوهش‌های پزشکی اثبات شده است که مواد آنتی اکسیدان موجود در زعفران دارای خواص ضد سرطانی است. برطبق برآیندهای این تحقیق بنظر می‌آید که مصرف زعفران، از پیدایش توالی‌های ژنی سرطان زا پیشگیری می‌کند و در ترمیم مولکول‌های DNA صدمه دیده اثر چشمگیری دارد.

دیگر خواص زعفران

ویتامین ث یا همان اسید اسکوربیک، جهت سلامت بدن بی‌نهایت حیاتی و بااهمیت است و موجب تحریک سیستم دفاعی و ایمنی بدن شما جهت ساخت گلبول‌های سفید می‌شود که خط مقدم دفاعی بدن در مقابل بیماری‌ها و عوامل میکروبی و ویروسی و همینطور جهت تولید کلاژن، الزامی می‌باشد، کلاژن نیز جهت تولید سلولی در بدن برای ترمیم زخم و جراحت، رشد عضله، ترمیم رگ‌های خونی و تولید بافت، الزامی است.

به‌غیر از موارد گفته ‌شده، زعفران در درمان آسم و بیماری‌های تنفسی، حمله‌های عصبی، بی‌خوابی، سوزش سر دل، خشکی پوست و بسیاری بیماری‌های دیگر سودمند است. اگرچه قیمت زعفران همیشه بالا است ولی از هزینه دکتر و دوا و درمان ارزانتر است! با‌توجه‌به طیف وسیع فواید زعفران جهت زنان و مردان، افزودن این چاشنی خوش‌عطر به تمامی غذاها را شدیداً پیشنهاد می‌کنیم و امیدواریم همیشه تنی سالم و پرنشاط داشته باشید.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.