دسته بندی : عمومی

این روزها فقدان کلسیم و عوارض بعدی آن در قالب پیدایش بیماری‌های گوناگون، در جوامع گوناگون شیوعی وسیعی دارد و اغلب مردم بدون توجه به رژیم غذایی روزمره خود جهت برطرف کردن کمبود آن به مصرف قرص‌ها و مکمل‌های روی آورده‌اند بی‌خبر از اینکه مصرف خودسرانه این قرص‌ها، قادر است عوارض و ضایعات گوناگونی از جمله بیماری‎های کبدی درپی داشته باشد. از این رو بایستی در رژیم غذایی خود مواد غذایی را قرار دهید که دچار کمبود کلسیم نشوید. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که چه مواد طبیعی را می‌توان جایگزین قرص و مکمل کلسیم کرد؟

کلسیم

مواد غذایی جایگزین

 1. لبنیات به خصوص کشک
 2. کره محلی
 3. یک لیوان آب کرفس (در بانوان با نظر طبیب مصرف شود)
 4. مغز بادام
 5. خرما
 6. پوست تخم مرغ (خرد شده به همراه عسل)
 7. سویا
 8. بادام زمینی
 9. تخم آفتابگردان
 10. انجیر

اطلاعاتی در مورد کلسیم

این ماده یکی از مواد مغذی است که جهت سلامتی استخوان‌ها و دندان‌ها الزامی است. این ماده به عملکرد قلب، سیستم عصبی و لخته نشدن خون کمک شایانی می‌کند. همینطور به برطرف نمودن بی‌خوابی و چاقی کمک کرده و باعث کنترل فشار خون می‌شود.

کلسیم

 

در قدیم پژوهشگران بر این باور بودند که جذب این ماده تنها تا سن بیست تا سی سالگی اهمیت دارد. یعنی تا هنگامی که رشد و تکامل استخوان‌ها کامل می‌شود. ولی اکنون پژوهش‌ها نشان داده‌اند که جذب کلسیم کافی در تمام عمر اهمیت دارد. به ویژه جهت زنان جوان و زنانی که در زمان یائسگی به سر می‌برند. زیرا آنها در معرض پوکی استخوان هستند و مصرف این ماده به اندازه کافی از ایجاد چنین عارضه‌ای جلوگیری می‌کند.

نوع خانگی

منبع غذایی غنی از کلسیم که قادرید آن را در خانه آماده کنید کلسیم خانگی نام دارد و مراحل آماده کردن آن در زیر توضیح داده شده است.

 1. پوست یک تخم مرغ محلی را بشویید و با دست ریز کنید و در یک لیوان بریزید.
 2. تقریبا ۱ قاشق آبلیموی طبیعی برروی آن بریزد و یک شبانه روز بماند.
 3. صبح به آن آب اضافه کنید و از صافی ردش کنید که شامل آب، آبلیمو و یک گردی از پوست تخم مرغ است که دارای کلسیم خواهد بود.
 4. می‌توانید با عسل آن را شیرین کنید و هر روز از آن نوش جان کنید و هر هشت روز یک تخم مرغ جدید استفاده شود.
 5. چه‌بسا بسته به مقدار کمبود این ماده و قوی بودن معده برای جذب این مواد میزان مصرف متفاوت می‌باشد. البته قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.