دسته بندی : عمومی

جویدن آدامس از زمان کهن رسم بوده است و بسیاری از اشخاص تمایل زیادی به جویدن آدامس داشته‌اند. هر فردی تمایل به جویدن چیزی دارد و این یک غریزه نرمال و عادی در انسان‌ها است.

در گذشته‌های دور جویدن ماده‌ای الاستیک مثل صمغ درختان جهت سلامت دهان و دندان رایج بوده است، همین مسئله موجب به وجود آمدن خوراکی خوش طعم و جذاب به نام آدامس شده است. در ادامه قصد داریم به فواید جویدن آدامس بپردازیم.

سلامت دهان و دندان از طریق جویدن آدامس

جویدن آدامس‌های فاقد قند برروی دندان‌ها اثری متشابه با خمیردندان‌ها و دهان شویه‌های دارای فلوراید دارد. این روش ساده قادر است صد میلیون باکتری را در عرض ده دقیقه از میان ببرد. براساس اظهارات انجمن دندانپزشکی امریکا جویدن آدامس‌های فاقد قند درطول مدت زمان ۲۰ دقیقه و پس از میل کردن غذا قادر است از پوسیدگی دندان‌ها و التهاب لثه پیشگیری نماید. در واقع، این عمل گردش بزاق در دهان را افزایش می‌دهد، بنابراین  مواد غذایی پاک می‌گردد و اسید باقیمانده از نوشیدنی‌ها ازبین می‌رود. به‌غیر از این، بزاق دهان دارای کلسیم و فسفات است. درنتیجه به تقویت لثه ها کمک می‌کند. و هر چه لثه‌هایتان سالم باشد، احتمال خراب شدن دندان‌ها کمتر می‌شود. به خصوص آدامس‌های دارای زایلیتول مصرف کنید زیرا این ماده با رساندن مواد معدنی به دندان‌ها، باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

گوش درد و بالا بردن هوشیاری

درسته که سفر با هواپیما مزایای زیادی دارد، ولی گرفتگی و درد گوش‌ها به دلیل نوسانات فشار هوا جزء سوا نشدنی سفرهای هوایی هستند. احتیاجی نیست دائم فک خود را باز و بسته کنید و بینی‌تان را بگیرید زیرا این کار بی‌فایده است. ولی جویدن آدامس می‌تواند به برطرف نمودن این معضل کمک کند. در واقع، حرکت فک‌ها و تولید بزاق در خلال جویدن آدامس کمک شایانی به متعادل شدن فشار هوای داخل گوش‌ها می‌کند.

اگرچه داشتن هشت ساعت خواب شبانه ضروری است ولی این امر همیشه شدنی نیست. چنانچه در هنگام کار خواب آلوده می‌شوید، احتیاجی نیست مقدار زیادی کافئین مصرف کنید. پژوهش‌ها نشان داده است که جویدن آدامس به علت حرکت دائم فک، موجب افزایش هوشیاری می‌شود. این حرکت تکرار شونده با فزونی فعالیت مغزی، خواب آلودگی‌های میان روزی را رفع می‌کند. در واقع، عمل جویدن، گردش خون را در عصب‌ها و قسمت‎های مربوط با انگیختگی در مغز فزونی می‌بخشد و به این صورت این مناطق را تحریک می‌کند. به خصوص جویدن آدامس نعنایی شما را بسیار سرحال خواهد کرد.

آدامس

از بین بردن رفلاکس اسید معده و یبوست

به احتمال زیاد برایتان عجیب است که چگونه عمل ساده‌ای مانند جویدن آدامس بر معضل پیچیده‌ای همانند رفلاکس اسید معده اثر می‌گذارد. رفلاکس اسید معده هنگامی اتفاق می‌افتد که اسید معده در مری جمع می‌شود. این موضوع منجر به حس سوزش و ناراحتی و بازگشت محتویات معده می‌شود. براساس پژوهش‌ها، جویدن آدامس خواص قلیایی بزاق دهان و مقدار بلع را افزایش می‌دهد. این موضوع موجب خنثی شدن پیوسته‌ی اسید و افت التهاب می‌شود و مری را به شکل شگفت‌انگیزی تسکین می‌دهد.

امروزه افراد بسیاری به دلیل تغذیه نادرست از یبوست رنج می‌برند و دائم درحال مصرف داروهای گوناگون هستند. این افراد بهتر است به جای مصرف داروهای شیمیایی ملین که بسیار زیان بار هستند رها کنید و به جویدن آدامس بپردازید. براساس پژوهش‌ها، جویدن آدامس بی‌آنکه احتیاجی به هضم هیچ مواد غذایی باشد تولید اسید معده را فزونی می‌دهد و به این صورت، یبوست شما را از بین می‌برد.

کاهش وزن

چنانچه همواره در طول روز هوس خوردن اقسام خوراکی‌ها و تنقلات را می‌کنید، به جای خوردن یک بسته چیپس می‌توانید آدامس میل کنید تا به پایین آمدن وزن‌تان کمک کند. این عمل نه فقط مقدار کالری مصرفی شما را کاهش می‌دهد، چه‌بسا پس از مدتی تبدیل به یک علامت می‌شود که بیان می‌کند شما احتیاجی به خوردن غذای افزون‌تر ندارید. با این کار به صورت تاثیرگذار جلوی هوس‌های خود را می گیرید و غذای کمتری میل می‌کنید. پژوهش‌های پزشکی نشان می‌دهد اشخاصی که در فاصله‌ی وعده‌های غذایی اصلی، به جای خوردن خوراکی‌ها پرکالری، آدامس می‌جوند به بهترین نتیجه جهت کاهش وزن دست پیدا می‌کنند. براساس پژوهش‌ها، جویدن بدون فکر به سرکوب اشتها کمک می‌کند. تحقیقات دانشگاه رد آیلند نشان داد افرادی که آدامس می‌جوند در قیاس با افرادی که آدامس مصرف نمی کردند، در هنگام خوردن ناهار ۶۷ درصد کمتر کالری دریافت کرده بودند.

البته این را هم فراموش نکنید که این امر موجب لاغر شدن و خوش‌فرم شدن صورت شما می‌شود.

رفع اضطراب و نگرانی و بهبود عملکرد شناختی

برخی از ما هنگامی که عصبی هستیم با تکان دادن پا یا جویدن ناخن‌هایمان حس مطلوب‌تری پیدا می‌کنیم. این موضوع درباره‌ی جویدن آدامس نیز صدق می‌کند و این عمل قادر است جانشین متناسبی جهت این رفتاهای عصبی غریزی باشد. براساس پژوهشی در سال ۲۰۱۱، در بین اشخاص شرکت کننده در پژوهش، مقدار دلواپسی در افرادی که در طی دو هفته، دو بار در روز آدامس می‌جویدند، در قیاس با افرادی که آدامس نمی‌جویدند به مقدار چشمگیری کمتر بود. این اشخاص اظهار داشتند که در این مدت روحیه‌ی بهتر و حس خستگی اندک‌تری داشتند. از لحاظ علمی، جویدن آدامس مقدار تولید هورمون استرس را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد چون عمل ساده‌ی جویدن آدامس جهت اغلب از مردم کار آرامش بخشی است.

در یک پژوهش، اشخاصی که در هنگام انجام آزمایش چیزی را می‌جویدند، نمرات بیشتری کسب کردند در قیاس با افرادی که سرگرم جویدن چیزی نبودند. نتیجه‌ی این پژوهش بیان می‌کند که جویدن آدامس زمان تمرکز بر روی چیزی، قادر است دقت و حافظه‌ی را فزونی دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.