دسته بندی : عمومی

آدامس خوراکی خوشمزه و جذاب که اغلب مردم از بزرگ تا کوچک به آن علاقه دارند. این جویدنی کوچک و خوشمزه انواع گوناگونی دارد. در این مطلب قصد داریم با انواع آدامس آشنا شویم.

آدامس

بادکنکی

این نوع آدامس‌ها به خاطر مزه نوستالژی خود هواداران بسیاری دارد. به ویژه کودکان به دلیل حبابی بودن آن علاقه ویژه‌ای به آن دارند. این گونه آدامس‌ها معمولا صورتی رنگ هستند و در قیاس با آدامس‌های معمولی چسبناک‌تر هستند.

آدامس دارچینی

اغلب بوی بد دهان بر اثر عفونت سینوزیتی و گرسنگی است. زمان گرسنگی گازهای بدبوی که از تخمیر مواد غذایی از معده خارج و در درون محفظه دهان تجمع می‌کنند و موجب ایجاد بوی بد دهان می‌شود. پژوهشگران متوجه شده‌اند که نعنا و دارچین دو ماده‌ای است که به دلیل خاصیت قوی ضدباکتریایی، باکتری‌های مولد گازهای بدبو را از بین می‌برند و با اثر بر پرزهای چشایی حس خنک و خوشایندی را در شما ایجاد می‌کند.

آدامس فاقد قند

این نوع آدامس‌ها برعکس نامشان عاری مواد قندی نیستند. در ترکیب آن‌ها قندهای ضعیف شده طبیعی همانند ایزومالت، زایلیتول، سوربیتول، مانیتول و همینطور قندهای مصنوعی مانند آسپارتام و آسه سولفام پتاسیم جایگزین شکر شده است. در بین قندهای ضعیف شده، زایلیتول بهترین شیرین کننده‌ای است که به‌وسیله‌ی باکتری‌های دهانی تجزیه و تخمیر نشده و به علت عدم ایجاد اسید موجب پوسیدگی و برداشت کلسیم و فسفات از دندان نمی‌شود. سرعت جذب این قند در بدن پایین بوده و جهت جذب احتیاجی به انسولین ندارد.

جویدن آدامس‌های بدون قندهای پوسیدگی‌زا و حاوی زایلیتول به‌غیر از این که به دلیل عدم وجود قند و کربوهیدرات پوسیدگی‌زا موجب حذف دسترسی میکروب به مواد غذایی مورد نیاز جهت رشد و زندگی‌شان می‌شود، با پیشگیری از تکثیر میکروبی و همینطور با فزونی جریان بزاق موجب کاهش پوسیدگی دندانی می‌شوند.

صمغ آدامس یک ماده‌ی غیرقابل هضمی است که از دستگاه گوارش بدون هیچ نوع تحولی عبور کرده و درآخر بعد از چند روز دفع می‌شود چه‌بسا در کودکانی که به صورت همزمان چندین آدامس را بلعیده باشند امکان انسداد دستگاه گوارش وجود دارد. پژوهش‌ها نشان داده است چنانچه کودکان جویدن آدامس‌های بدون قند را ۱ سال پیش از رویش نخستین دندان دائمی شروع کنند مقدار پوسیدگی دندان‌هایشان به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت.

آدامس

آدامس فلورایددار

فلوراید در ترکیب بیشتر آدامس‌های عاری از قند موجود است. این عنصر با استحکام مینای دندان آن را درمقابل پوسیدگی بادوام کرده و تا حد بسیاری از میزان باکتری‌های تخمیرکننده دهان می‌کاهد.

آدامس نیکوتین دار

آدامس‌های نیکوتین دار نوعی دارو بوده و به آدامس‌های ترک سیگار مشهور هستند. این آدامس‌ها مخصوص اشخاص سیگاری در حال ترک بوده و برای کودکان، اشخاص غیرسیگاری و زنان حامله و شیرده منع مصرف دارد. جویدن این آدامس‌ها با انواع معمولی آن متمایز است.

آدامس‌های نیکوتین‌دار بایستی به گونه‌ای جویده شوند که مزه آن به طور کامل حس شود. سپس در ناحیه لثه و گونه بدون حرکت جای گیرند. در این حالت نیکوتین آزاد شده از آدامس به آهستگی به‌وسیله‌ی مخاط دهان جذب و باعث آرامش شخص می‌شود. وقتی نیکوتین کامل جذب شود مزه آدامس کمتر حس شده و بایستی مجددا جویدن تکرار شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.