دسته بندی : عمومی

 همه انسان‌ها تمایل دارند همواره تحسین شوند و زیبا به چشم آیند. برخی افراد برای رسیدن به این هدف رنگ موی خود را عوض می‌کنند یا به کلاس بدنسازی می‌روند ولی نتیجه یکسان خواهد بود. اکنون تصور کنید؛ در بین همه‌ی اینها، یک لبخند جذاب با دندان‌های سفید، پاکیزه و دهانی خوشبو دارید، بدون‌شک اثر مثبتی در زندگی اجتماعی و فردی خود ملاحظه خواهید کرد. یکی از راه‌های داشتن دندان‌های زیبا و سالم مصرف آدامس است البته نوع آن مهم است.

این خوراکی جذاب که به‌طور معمول جهت از بین بردن بوی دهان و هضم غذا استفاده می‌شود. سقز اسم دیرینه‌ی مدلی آدامس در ایران است که بسیار رایج بوده است. عمری است که از آدامس جهت خوشبو کردن دهان بهره برده می‌شود و اشخاص در گروه‌های سنی گوناگون از کاربردهای دیگر آدامس نیز بهره می‌برند. به عنوان نمونه اغلب کودکان آدامس را تنها به دلیل اسانس و شیرینی آن می‌جوند و در آخر هم آن را قورت می‌دهند. نوجوانان از هواداران پر و پا قرص آدامس‌های بادکنکی هستند و تمایل دارند مدام آن را به پهنای صورتشان باد کنند و بترکانند یا با صدای نابهنجار ترق و تروقی که از آدامس ایجاد می‌کنند خون اطرافیان را به جوش آورند.

آدامس

اقسام آدامس

بهترین نوع

بهترین نوع آن‌ها، اقسام رژیمی و فاقد قند آن است. نوع فاقد قند آن برای هر فردی در  هر سنی که باشد مفید است. کالری این آدامس‌ها بسیار پایین است و برای افراد که به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند عالی است. اصلی‌ترین فایده آدامس‌های رژیمی این است که شیرین کننده آن از طرف باکتری‌های دهانی تجزیه و تخمیر نشده و موجب پوسیدگی و برداشت کلسیم و فسفات از دندان نمی‌شود و به حفظ تمیزی و سلامت دهان کمک می‌کند. در بین اقسام آدامس‌های رژیمی انواعی که دارای زایلیتول است پیشنهاد می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده است چنانچه کودکان جویدن آدامس‌های فاقد قند را یک سال قبل از رویش نخستین دندان دائمی شروع کنند مقدار پوسیدگی دندان‌هایشان به صورت قابل‌توجه‌ای کاهش خواهد یافت.

بدترین نوع

 بدترین آن‌ها انواعی است که به علت قوام سفت حین فشرده شدن بین دندان‌ها و در حین تولید حباب، فشار مضاعفی به فک وارد کرده و موجب آزار و درد مفصل فک و لق شدگی مواد پرکرده دندان می‌گردد ضمنا با تحریک ترشح بیش از اندازه‌ی غدد بزاق به صورت کاذب موجب کم شدن احساس تشنگی می‌شود. همینطور از مصرف آدامس‌هایی که اسانس زیادی دارند، بپرهیزید و از خرید اقسام آدامس‌های خارجی اجتناب کنید و سعی کنید نوع ایرانی آن را مصرف کنید.

آدامس

نکته مهم

 درباره‌ی آدامس‌های نیکوتین‌دار و کافئین‌دار از یاد نبرید این آدامس‌ها مخصوص اشخاص سیگاری در حال ترک بوده و مصرف آن برای کودکان، اشخاص غیرسیگاری و زنان حامله و شیرده منع شده است. آدامس‌های نیکوتین‌دار را تحت نظر پزشک مصرف نمایید. آدامس نعنا و دارچین به دلیل خاصیت بالای ضدباکتریایی، باکتری‌های مولد گازهای بد بوی دهان را نابود می‌کند.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.