دسته بندی : عمومی

صدرصد شما هم در سن کم آدامس‌های بسیاری قورت داده‌اید و از پدر و مادر و اطرافیان خود هشدارهای گوناگونی در ارتباط با زیان‌های قورت دادن این خوراکی  شنیده‌اید و اغلب مواقع دعوایمان کرده‌اند. یکی از این هشدارها به باقی ماندن هفت ساله آدامس در معده اشاره دارد. آیا این گفته واقعیت دارد؟ آیا اطلاع دارید بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟

جویدن و قورت دادن

این خوراکی جذاب و هیجان انگیز از مواد طبیعی و مصنوعی (ضمغ آدامس یا رِزین)، نگه دارنده‌ها، طعم دهنده‌ها و شیرین کننده‌ها تشکیل شده است. بدن قادر است شیرین کننده‌ها مانند قند را جذب نماید و چنانچه از آدامس‌های قنددار استفاده کنید، قادر است کالری خیلی زیادی وارد بدنتان کند و بهتر است آدامسی را مصرف کنید که دارای زایلیتول است نه قند. به این شکل هم وزنتان بالا نمی‎رود هم ضرری برایتان نخواهد داشت. آدامس در معده به‌وسیله‌ی اسید هیدروکلریک هضم و ازبین می‌رود اما ماده پلاستیکی موجود در آدامس که گونه‌ای پلیمر به اسم بوتیل است به شکل تماما مصنوعی تولید می‌شود و دستگاه گوارش بدن انسان قادر به هضم کردن آن نیست و به‌وسیله‌ی روده‌ها از بدن خارج می‌شود.

آدامس

نحوه تجزیه

هنگامی که این خوراکی جذاب را میل می‌کنید و می‌جوید دهان شما مولکول‌های درشت این خوراکی را به‌وسیله‌ی آنزیم‌های خود خورد می‌کند و آنها را تجزیه می‌کند ولی وقتی به دلیل حواس پرتی آدامس را می‌بلعید معده شما قادر نیست لاستیک که در آدامس وجود دارد را هضم نماید و بعد از سپری شدن یک یا دو روز آدامس مثل هر ماده خوراکی دیگری همان مسیر همیشگی را طی می‌کند و از راه مدفوع از بدن خارج می‌شود. بلعیدن آدامس در قسمت‌های داخلی بدن انسدادی ایجاد نمی‌کند و موجب به هم چسبیدن اندام‌های داخلی شما نمی‌شود ولی چنانچه چند آدامس را با هم قورت دهید امکان دارد دستگاه گوارش شما را مسدود نماید. پس حواستان باشد که چندتا آدامس را باهم قورت ندهید که البته اتفاق نادری است.

مضرات آن برای کودکان

این پیشامد اغلب در باره‎ی کودکان که سایز اندام‌های آنها کوچک‌تر است، رخ می‌دهد. در موارد نادری، تکه‌های درشت آدامس بلعیده شده با یبوست در کودکان همراه شده و موجب انسداد گوارش در کودکان می‌شود. آدامس مثل خوراکی‌های دیگری همانند ماکارونی، گوشت و یا دانه‌های آجیل هضم و خارج می‌شود با این تمایز که اندکی دشوارتر جذب می‌شود.

درنتیجه خیلی نگران این اتفاق نباشید و اگر زمانی اتفاقی آدامستان را قورت دادید مضطرب نشوید زیرا نهایتا تا دوروز بعد از بدنتان خارج می‌شود بدون اینکه آسیبی به بدنتان وارد نماید و زیانی برای شما داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.