دسته بندی : عمومی

چاقی یکی از معضل‌های جوامع کنونی است، ولی برخی از انسان‌ها هم هستند که از معضل لاغری بیش‌از حد رنج می‌برند. چه‌بسا همانطور که چاق بودن موجب پیدایش معضلات بسیاری می‌شود، لاغری و کمبود وزن هم خطرناک است به‌دلیل اینکه سوء‌تغذیه، ضعف سیستم ایمنی، پوکی استخوان، پایین آمدن سطح انرژی بدن و ضعف و خستگی، کم‌خونی، معضلات زایمان، اختلالات قاعدگی و غیره را درپی دارد، ولی در صورتی که این لاغری، بیشتر از اندازه نباشد و شخص را دستخوش معضلات ناشی از سوء‌تغذیه نکند، مشکل ‌آفرین نیست.

لاغری

پرکاری تیروئید

یکی از هورمون‌های اصلی در متابولیسم بدن غده تیروئید است. این غده مقدار سوخت و ساز و مصرف انرژی را در بدن تنظیم می‌کند. چنانچه این غده بیشتر از حد نرمال فعال باشد که اصطلاحا به آن پرکاری تیروئید می‌گویند، مقدار سوخت و ساز در بدن شخص فزونی می‌یابد و لاغری را برای اشخاص به همراه دارد و متقابلا چنانچه این غده فعالیت زیادی نداشته باشد، بیماری کم کاری تیروئید پدیدار می‌‌شود و در این وضعیت تیروئید فعالیت زیادی ندارد و بدن شخص انرژی زیادی نمی‌سوزاند و بیشتر انرژی را در خود ذخیره می‌کند که موجب چاق شدن فرد می‌شود.

ژنتیک، چاق و لاغری افراد

متأسفانه یا خوشبختانه بعضی از اشخاص، لاغر متولد می‌شوند. افراد جوان به طور معمول سرعت سوخت و ساز تندتری دارند. با افزایش سن ما، سرعت متابولیسم‌مان تغییر می‌کند. ولی برخی از اشخاص خوش شانس، ولو در سال‌های بعدی عمرشان هم مثل یک ماشین کالری سوز باقی می‌مانند. آرایش بیولوژیکی آن‌ها موجب می‌شود که در سوزاندن چربی‌ها، کارآمدتر باشند. در حقیقت، برخی از اشخاص لاغر اصلا نمی‌توانند وزن اضافه کنند.

مناطق گرمسیری

هر چه دمای محیط افزون‌تر باشد. بدن انرژی افزون‌تری می‌سوزاند. پژوهش‌ها بیان می‌کنند اشخاصی که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند، پنج تا بیست درصد بیشتر از اشخاصی که در مناطق معتدل زندگی می‌کنند، انرژی مى‌سوزانند و حتى هنگامی که به مناطق معتدل نیز مهاجرت مى‌کنند باز هم انرژی متابولیسم پایه‌شان یعنی انرژی که در حالت استراحت جهت حفظ بدنشان مصرف می‌کند، بالاتر است. شاید یکی از دلایل چاق شدن در اشخاص که در مناطق معتدل زندگی می کنند به نسبت سیاهپوستان و اشخاصی که در مناطق گرم و حاره‌ای زندگی می‌کنند، همین موضوع باشد.

لاغری

فعالیت بیشتر

فعالیت بیشتر موجب فزونی حجم ماهیچه‌ و کم شدن چربى در بدن مى‌شود. توده ماهیچه‌اى در مقایسه با توده چربى در حالت عادى و حتى در حالت استراحت انرژى افزون‌تری مصرف مى‌کنند. در واقع بدن جهت حفظ توده ماهیچه‌اى انرژى افزون‌تری صرف مى‌کند که همین امر به تناسب اندام در شخص ورزشکار کمک مى‌کند و جلوگیری از چاق شدن فرد می‌کند.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.