دسته بندی : عمومی

اعتماد به نفس وسیله‎ای است که قادرید در زندگی روزانه‌تان برای هر کاری مانند فزونی اطمینان به خود، مدیریت ترس‌ها و انجام کارهایی که واقعا برایتان اهمیت دارند، از آن بهره برید. ولی شمار اندکی از اشخاص می‌دانند اعتماد به نفس مانند یک عضله است و برای تقویتش بایستی همواره از آن بهره برد، یعنی چنانچه آن را به کار نبرید، تحلیل خواهد رفت. معمولا افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند افراد شادی هستند.

موفقیت

خودتان را همانگونه که هستید دوست بدارید

اگر فکر بدی از خودتان داشته باشید، افکارتان منفی می‌شود و اثر بدی بر احساس و رفتارتان می‌گذارد. زمانی که احساس بدی دارید تنها چیزهای ناخوش‌آیند را به خاطر می‌آورید و کج‌اندیش می‌شوید. پس افکار منفی در خصوص خودتان که در ذهنتان جاری است را دور بریزید و انتقاد کردن از خود را متوقف کنید و از خود سپاسگذار باشید. بهره‌بردن از شبکه‌های اجتماعی را تا اندازه‌ی ممکن کم کنید و زمان افزون‌تری را برای آموختن دنیای حقیقی پیرامونتان صرف کنید.

شناخت اطرافیان

جهت فزونی اعتماد به نفس در برابر دیگران بایستی طرف مقابلتان را کاملا بشناسید. شما قرار است با او مواجه شوید. در چنین وضعیتی با اعتماد به نفس بیشتر ظاهر می‌شوید. با خودتان روراست باشید؛ تا این جا احساس خود را شناختید، آنرا کنترل و مدیریت کردید و اکنون بایستی بتوانید با شناخت هدف خویش از ابراز حس‌تان، رابطه تاثیرگذاری را با سایرین شکل بدهید.

به عنوان نمونه اگر در یک قرار کاری، دوستتان دیر کرد، ترجیح می‌دهید خشم را در خودتان بریزید و دق و دلی‌تان را سر خودتان خالی کنید؟ بنظر شما بهتر نیست به او متذکر شوید، رفتار بدش را گوشزد کنید و بدانید واقعاً برای او چه معضلی پیش آمده که دیر کرده است؟ بدین ترتیب یک راه خوب این است:هر حسی دارید ابراز کنید! نترسید!

 احساس ضعف نکنید

اگر در مقابل کسی احساس ضعف می‌کنید یعنی اعتماد به نفستان کم است. علت ضعف شما چیست؟ خوشتیپ‌تر است؟ بهتر صحبت می‌کند؟ نقصی در بدنتان دارید که از تمسخر می‌ترسید؟ خیلی‌ها از سختی‌های بسیاری رنج می‌برده‌اند اما با تمرین توانسته‌اند اعتماد به نفسشان را فزونی دهند. از چرچیل و مستربین و الویس پریسلی یاد بگیرید! آنها همه لکنت زبان داشته‌اند؛ اما اعتماد به نفسشان بی‌نظیر بود.

موفقیت

موفقیت‌های هرچند ناچیز

اشخاص موفق همیشه خویش را آزمایش می‌کنند و درمقابل افراد دیگر روحیه‌ای رقابتی دارند؛ اگرچه سعی‌شان به پیروزی‌های هرچند ناچیز برسد. نیاز به ذکر است پیروزی‌های کوچک قادر است موجب ایجاد گیرنده‌های آندروژنی نوینی در ذهن شوند که موجب به وجود آمدن روحیه‌ی سپاسگذاری و فزونی انگیزه خواهد شد. این افزایش شمار گیرنده‌های آندروژنی موجب اثرگذاری افزون‌تر هورمون تستوسترون شده و در نتیجه اعتماد به نفس و اشتیاقتان برای روبه‌رو شدن با چالش‌های پیشرو، بیشتر خواهد شد. به یاد داشته باشید زمانی که موفقیت‌های کوچکی را پشت سر هم طی کرده باشید، این فزونی اعتماد به نفس برای چند وقتی طولانی با شما خواهد بود. فرصت‌هایتان را در زندگی از دست ندهید.

ورزش

تحقیقات صورت گرفته در سازمان تحقیقاتی اونتاریو نشان می‌دهد اشخاصی به مدت ده هفته و هفته‌ای دو بار ورزش می‌کنند، به مراتب از لحاظ اجتماعی، هوشی و بدنی توانمندی افزون‌تری دارند. ورزش کردن به‌غیر از این که تناسب اندام شما را حفظ می‌کند، اعتماد به نفستان را نیز بالا می‌برد. تمرینات بدنی موجب آزادسازی اندورفین در بدن هم می‌شوند و روحیه‌ی شما را مثبت و پر نشاط خواهند کرد. بدین صورت پیوسته برای تمرینات ورزشی خویش برنامه ریزی کنید؛ خواهید دید که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.