دسته بندی : عمومی

این مهارت از سن کم و از احساس استقلالی که در هر فرد رشد می‌کند، به‌وجود می‌آید و همینطور عزت نفس رشد پیدا کرده درون هر فرد که از طریق شناخت خویش و مهر و محبتی که والدین به او دارند، کامل می‌شود. عزت نفس پائین نیز دلیل دیگر نداشتن مهارت نه گفتن است. فردی که عزت نفس پایینی دارد و برای خود ارزشی قائل نیست، در اغلب موارد برای جلب تائید و توجه اشخاص دیگر، خواسته‌های آنها را برآورده می‌کند تا از این راه، در نگاه اشخاص دیگر با ارزش شود.

برخی دیگر نیز به علت روحیه حساس که دارند این مهارت را ندارند زیرا تصور می‌کنند با این کار موجب آزرده خاطر و ناراحتی دیگران شود، بدین سبب هیچگاه دست رد به سینه کسی نمی‌زنند تا مبادا از دست آنها ناراحت شود، چه‌بسا این کار تا حدی طبیعی است، اما درصورتی که زیادروی شود، شکل غیرطبیعی به خود می‌گیرد و موجب می‌شود به دلیل نبود وقت فرصت‌های خود را در زندگی از دست دهید.

عزت نفس

سخت نگیرید و به آسانی نه بگویید

زمانی که یکی از دوستانتان از شما می‌خواهد بیرون بروید، به وی بگویید” من قبلا برنامه ریزی کرده بودم، ممنونم”، چنانچه کسی از شما می‌خواهد تا برای کاری داوطلب شوید بگویید” متاسفم، من بایستی به درسهایم یا به خانواده‌ام رسیدگی کنم” و تا همین مقدار او را درجریان قرار دهید. چنانچه شخص مقابل را از جزئیات آگاه کنید، موجب عیب جویی و طولانی شدن واکنش طرف مقابل می‌شود.

خانواده و دوستان نزدیک

اغلب معضلات ما با خانواده و افراد نزدیک زندگی ما است که دوست نداریم آنها را از ما دلخور شوند و برای این که این مهارت را ندارید، خود را فردی دلسوز خانواده و مهربان و صمیمی جلوه می‌دهیم اما درونمان از خشم پر است و در اغلب موارد خود را سرزنش می‎کنیم. از این رو نه گفتن را بایستی با نزدیک ترین اشخاص منزل شروع کنیم.

شوخ طبعی

اگر فردی از شما توقع مسوولیت بیشتری از حد راحتی شما دارد می‌توانید از شوخ طبعی‌تان به سود خود بهره برید. باقاطعیت درخواست او را رد کرده و توضیح دهید شما شخص متناسبی جهت این کار نیستید. این کار می‌تواند با آوردن دلیلی ساده و واضح انجام شود یا به صورتی دیگر، به عنوان نمونه این که شما تبحر لازم جهت انجام این درخواست را ندارید. شیوه‌ای که شما انتخاب می‌کنید بستگی به این دارد که چطور از شما انجام کار خواسته می‌شود و شما در میان اشخاص دیگر چه شهرتی دارید، شخصی شوخ یا جدی.

پاسخ مثبت دهید

این روش جهت اشخاصی که این مهارت را ندارند بهترین روش است. به عنوان نمونه چنانچه فردی از شما تقاضا داشت به او پاسخ مثبت دهید و بگویید آری می‌توانم اما فعلا سرم خیلی شلوغ است و چنانچه کار شما را انجام دهم صددرصد خوب نخواهد شد زیرا می‌توانی این کار را به ۲ ماه دیگر موکول کنی؟ در این روش شما بدون اینکه تقاضا کننده را دلسرد کنید به او نه گفته‌اید و کاری خلاف میلتان قبول نکرده‌اید.

عزت نفس

خود را باور داشته باشید

برخی مواقع دلیل مشکل داشتن ما با “نه” گفتن این است که، احتیاجات خویش را به مهمی احتیاجات اشخاص دیگر نمی‌دانیم، برای پیشگیری از این مسئله، یادگیری و بهره‌گیری از استراتژی‌ها و مهارت‌هایی مثل موردهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

. نوشتن فهرستی از نقاط مثبت خودمان

. انجام گفتگویی مثبت با خود همراه با تشویق کردن خودمان

. اختصاص دادن تایم‌هایی برای خود و پی‌بردن به علائق و خواسته‌هایمان

. خودداری کردن از مقایسه‌ی خود و دیگران و مشخص کردن اهدافی واقع بینانه برای خودمان

 استفاده از این استراتژی‌ها و مهارت‌ها تا اندازه بسیاری به رشد شخصی ما کمک می‌کند تا بتوانیم خود حقیقی‌مان باشیم و آن طور رفتار کنیم که می‌خواهیم.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.