دسته بندی : عمومی

شیر به دلیل مواد مغذی که دارد برای همه افراد در تمام سنین مفید و سودمند است. شیر جزء لبنیاتی است که قراردادن آن در رژیم غذایی روزانه، به‌ ویژه در سنین کودکی و نوجوانی، به شدت پیشنهاد می‌شود. این نوشیدنی به عنوان یک غذای کامل، قابل جذب‌‌ترین منبع کلسیم در سبد غذایی به حساب می‌آید و دیگر مواد مغذی که دارد به رشد متناسب کودکان و نوجوانان کمک شایانی می‌کند.

شیر

مزایای میل کردن شیر گاو برای کودکان خیلی زیاد است. ولی بایستی حواستان باشد هنگامی که فرزند شما وارد ۱ سالگی می‌شود نخستین فنجان شیر را به او بدهید. کودکان کمتر از ۱ سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را قادر نیستند تحمل کنند لذا بهتر است تا ۱ سالگی صبر کنید.

مواد مقوی

خوردن این نوشیدنی مقوی، به خصوص شیر غنی‌ شده با آهن، جهت کودکان الزامی است، زیرا که منبعی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این نوشیدنی دارای مواد مقوی زیر است:

  • ویتامین دی
  • کلسیم
  • ویتامین آ
  • پروتئین
  • ویتامین ب ۱۲
  • پتاسیم

شیر

استحکام استخوان و سلامت دندان

شیر غنی‌ شده انبوه از کلسیم و ویتامین دی است. مصرف شیر در کودکی اثر به‌سزایی بر رشد کافی استخوان‌ها دارد. کلسیم موجب سلامت، استحکام و رشد کافی استخوان‌ها می‌شود و از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند.

یکی دیگر از فواید این نوشیدنی مقوی که بسیار  مهم است نقش آن در سلامت دهان و دندان است. کلسیم برای سلامت دندان کودکان بسیار مهم است.

تاثیر آن بر مغز

شیر از سردرد پیشگیری می‌کند و کمبود کلسیم موجب می‌گردد کودکان حملات میگرنی را تجربه کنند. عامل اصلی جهت تقویت هوش و قدرت یادگیری است.

شیر

پیشگیری از چاقی

این نوشیدنی از چاقی در دوران کودکی پیشگیری می‌کند و موجب می‌گردد کودک دارای غبغب و گوشت اضافه نشود و کمک می‌کند تا چربی ناخواسته بدن کم شود.

افزایش سیستم ایمنی بدن

ویتامین D قادر است به کاهش التهاب کمک کند و سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. شیر مملو از ویتامین ای است. ویتامین ای قادر است مقاومت بدن را فزونی بخشد و از ضعف و سستی پیشگیری می‌کند. ویتامین ای عامل اصلی جهت پیشگیر از ضعف و سستی عضلات است.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.