دسته بندی : عمومی

برخی مواقع به دلیل فشار عصبی و مشکلاتی که اغلب ما در جوامع امروزی درگیر آن هستیم سر کوچک‌ترین چیزی عصبی می‌شویم و نمی‌توانیم خودمان را کنترل کنیم. خشم یکی از نیرومندترین هیجانات بشری است که چنانچه به شیوه‌ی صحیحی ابراز نشود قادر است به ارتباطات میان افراد صدمه بسیاری وارد کند. به همین دلیل کنترل خشم پیوسته مورد توجه روانشناسان بوده است. آنها تلاش می‌کنند تا با ارائه روش‌های عملی مطلوب به افراد کمک کنند تا خشم خود را کنترل نموده و راه‌کار سالمی جهت ابراز آن پیدا نمایند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

خشم

تشخیص علائم خشم

اولین گام جهت کنترل خشم این است که قادر باشید موقع بروز این هیجان را در خود تشخیص دهید. عصبانیت در هر فردی قادر است با علائم خاصی بروز کند. چند وقتی خود را زیرنظر بگیرید تا متوجه شوید زمانی که خشمگین هستید چه علائم جسمانی، شناختی و روانی را تجربه می کنید. هرچقدر سریعتر قادر باشید وقوع علائم خشم را در خود شناسایی کنید بیشتر می‌توانید آنرا تحت کنترل خود در بیاورید.

نفس عمیق بکشید

به جای آن که به عصابانیت خود اجازه دهید تا خارج از کنترل شما قرار گیرد، هر سری که احساس عصبانیت می‌کنید، جهت آرام کردن بدن و مغزتان، به تمرین تکنیک‌های تنفس ساده روی بیاورید.

 این کاری است که بایستی در زمان عصبانیت انجام دهید:

– آهسته نفس بکشید، اما نفس‌های عمیق بکشید تا واکنش استرسی که به طور معمول همراه با عصبانیت همراه است را خنثی نمایید.

 -یک کلمه یا عبارت آرامش بخش را تکرار کنید، که قادر است این موارد باشد” آرام باش”،”بیخیال” یا” من کنترل خشم خود را در دست دارم”.

 – بر روی عضلات خود فشار دهید و آنگاه آنها را رها کنید.

خشم

ترک مکان

یکی از روش‌های کنترل خشم ترک موقعیت برانگیزاننده عصبانیت است. با ترک مکان، شما به خود مجال فکر کردن می‌دهید و قادرید به موقعیت فراسوی نیازها و خواسته‌های خود توجه نمایید. در چنین وضعیتی، اگر مخاطب شما شخص خاصی است، قادرید از او بخواهید تا در زمان دیگری در خصوص مشکلتان صحبت کنید.

 اما در برخی مواقع، موقع رویارویی با موقعیت‌های برانگیزاننده خشم، شما نمی‌توانید موقعیت را کاملا ترک کنید، اما می‌توانید برای چند دقیقه‌ای از موقعیت خارج شده، هوایی تازه کنید، قدمی بزنید، در صورت امکان آب بنوشیده و آنگاه به موقعیت برگردید.

 اهمیت موضوع

این یک روش فوق‌العاده است و اگر که فردی به آن عمل کند، به این معنی است که افق دیدش بسیار گسترده شده است. وقتی عصبانی می‌شوید، این پرسش را از خود بپرسید:« آیا این مسئله یک روز، یک هفته، یک ماه و یا یک سال دیگر هم برایم اهمیت دارد؟» با این پرسش قادرید از موضوع فاصله بگیرید حقیقتاً اغلب مسائل در آن لحظه خود را بزرگ نشان می‌دهند حال آن که واقعا بزرگ و مهم نیستند.

خشم

ورزش

فعالیت فیزیکی قادر است موجب کم شدن استرس و درپی آن به کنترل خشم منجر شود. اگر احساس عصبانیت می‌کنید، به پیاده‌روی بروید، بدوید. ورزش کردن به ویژه ورزش‌های رزمی انرژی منفی و خشم شما را از بین می‌برند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.